Vývar – silný masový

Vývar – silný masový

zařazeno v: Polévky, Recepty | Comments

Receptů na vývar je stovky, ale obecně platí, že musí být silný a čistý. Využití vývaru je široké. Já budu připravovat vývar pro další zpracování v přípravě jídel. Vývar není kalorický, má hodně minerálů jako draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo. V zimním období ho lze využít na posílení organismu místo čaje. Zvyšuje imunitu a obsahuje také cystein, zvlhčuje sliznici a díky tomu zmírňuje problémy s kašlem a rýmou.

Ingredience

1ks vepřové žebro

1ks hovězí žebro

1ks cibule i se slupkou

1,5L vody

Pro tento recept doporučujeme potraviny

připravuje se …

Vývar

Maso na vývar si koupíme v dobrém řeznictví, ne balené. Necháme si ho ukázat i z druhé strany, abychom se ujistili, že má všude stejnou barvu. Pokud uvidíte na mase tmavé skvrny, už ho nekupujte, to totiž znamená, že už není čerstvé.

Postup přípravy

1.

Maso doma pořádně omyjeme a dáme vařit do většího hrnce se studenou vodou. Cibuli také omyjeme a i se slupku přidáme k masu. Se slupkou proto, že nám vývar krásně zabarví dozlatova. Přivedeme k varu pod pokličkou.

Vývar

 

2.

Jakmile začne voda hodně vařit, poklici odstraníme, zmírníme plamen na minimum a sesbíráváme vzniklou pěnu, dokud se nepřestane tvořit.

vyvar_3_800x500

 

3.

Sbírat a dávat stranou vzniklou pěnu je nutné právě pro to, aby vývar byl čistý (na obrázku je na talířku sesbíraná pěna).

vyvar_4_800x500

 

4.

Dále vaříme pořád na mírném plamenu bez pokličky asi 3 hodiny, aby vývar byl co nejsilnější. Během této doby se z kostí uvolní všechen kolagen, který je důležitý pro naše klouby a šlachy.

vyvar_5_800x500

 

5.

Po uplynutí doby vaření vyndáme kosti na talíř a vývar přecedíme přes jemné sítko do nádoby, ve které ho budeme v ledničce skladovat. Nejdříve ho ale necháme vychladnout.

vývar

 

6.

Maso z kostí obereme a můžeme přidat třeba do rizota a nebo ho sníst jen s hořčicí a chlebem.

Využití vývaru: základ na polévky, základy na omáčky

vývar

 


Recept pro vás připravila

Ivča Kolaříková

vášnivá kuchařka, milovnice záhad a všeho nového, co nám život přináší

všechny Ivčiny recepty