Sladký kuskus

Sladký kuskus

zařazeno v: Dezerty, Recepty | Comments

Dříve jsem milovala a často si kupovávala výrobek „mléčná krupice“ v kelímku od mlékárny Kunín. Pak jsme ale před jistou dobou s přítelem vyřadili z domácího jídelníčku mléčné výrobky a já po krátké době nato začala hledat alternativu k této mléčné krupici. Nakonec se mi podařilo na internetu najít tento recept na sladký kuskus, který mě nadchl nejen chuťově, ale i svou snadnou a  především časově rychlou přípravou.

Ingredience

Základní

75 g kuskusu (cca 5 vrchovatých PL)

25 g sójového či obilného nápoje – sušená směs (cca 2 vrchovaté PL)

15 g rozinek (cca 1 vrchovatá PL)

150 ml vařící vody

¼ ČL skořice mletá – špetka nebo množství dle vlastní chuti

javorový sirup / med – na závěrečné oslazení, ale nemusí být

Další možné

¼ ČL mletého kardamomu

1 PL kokosu

1 PL brusinek

1 PL slunečnic

1 PL konopného semínka

citrónová kůra sušená – špetka


Výše uvedené je základním receptem, který jsem našla na internetu.

Přídavek dalších ingrediencí už není nezbytný, ale lze si přidáním dalších vytvářet různé variace. Nafotila jsem vám, a proto vám zmiňuji variaci dle mé vlastní chuti v případě tohoto zdokumentovaného receptu, třebaže si jindy „přísady“ i jinak obměňuji podle toho, na co mám chuť a co mám zrovna doma po ruce. Na celkové fotce s ingrediencemi vidíte ve „spodní linii“ vedle sebe umístěny jednotlivé „přídavky“, které jako „další možné“ jsem vyjmenovala zleva doprava.

Jindy některé z výše uvedeného vynechám, za to přidám jiné, různě kombinuji – např. lněné semínko hnědé/zlaté, nahrubo nasekané vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle, dýňová semínka, sezam loupaný/neloupaný, seznam bílý/černý, nadrobno nakrájené kousíčky datlí, nastrouhanou pomerančovou kůru, anýz atd.

Postup přípravy

1.

Připravíme si misku (zde jsem použila misku o objemu 500 ml, jindy používám i menší o objemu 400 ml). Do misky nasypeme 75 g (cca 5 vrchovatých PL) kuskusu. Kuskus používám klasický, ale zkoušela jsem už i z celozrnného kuskusu, obě varianty jsou možné.

Přidáme 25 g (cca 2 vrchovaté PL) sušeného sójového či obilného nápoje.

Používám sójový nápoj značky Zajíc, lze použít i jiný „instantní“ nápoj sloužící k výrobě „mléka“ jako alternativy kravského mléka, tedy bezlaktózové náhražky za mléko, např. používám i rýžový nebo ovesný sušený nápoj.

Dále přidáme 15 g (cca 1 vrchovatá PL) rozinek a „špetku“ mleté skořice.

2.

Vše společně promícháme. Takto bychom už měli připraveno na sladký kuskus dle základního receptu, který jsem našla na internetu, jak už jsem sdělila výše.

3.

Já však v tomto konkrétním receptu pokračovala s přidáním dalších „přísad“, na které jsem měla zrovna chuť: ¼ ČL mletého kardamomu, 1 PL kokosu, 1 PL brusinek, 1 PL slunečnic, 1 PL konopného semínka, špetka sušené citrónové kůry.

4.

Opět vše společně promícháme.

5.

Dáme si do konvice uvařit 150 ml vody. Jakmile se voda uvaří, nalijeme ji do misky s připravenou směsí.

6.

Ihned společně promícháme, ať už lžící anebo si můžeme pomoci vidličkou. Promíchání stačí chvíli, avšak provedeme důkladně tak, aby nám nikde nezůstaly hrudky sušeného nápoje, ale aby byl zcela rozpuštěný.

7.

Nyní misku přiklopíme talířkem a necháme směs nabobtnat, to trvá cca 10 minut.

8.

Po uplynutí 10 minut máme sladký kuskus již hotový.

9.

Závěrem si můžeme tuto pochoutku ještě doladit tím, že si její povrch polijeme javorovým sirupem anebo medem. Tento sladký kuskus je však chutný i „samotný“, bez polití uvedených sladidel, takže opět záleží na vaší chuti, zda si povrch přisladíte či ne.

sladký kuskus

10.

A můžeme se pustit do spořádání této dobrůtky, dobrou chuť.

sladký kuskus

Tento recept jsme si doma velice oblíbili pro jeho chutnost, variabilitu a hlavně pro jeho nenáročnou a velmi rychlou přípravu. Když nás doma „honí mlsná“, je pro nás právě sladký kuskus ideálním řešením, které naše chuťové buňky uspokojí.


Recept pro vás připravila

Jířa Čechová

Veselé sluníčko razící pozitivní přístup a postoj k životu, snažíc se zkvalitňovat (nejen) svůj život prostřednictvím sebevzdělávání a osobního rozvoje.

všechny Jíři recepty