Semolinové těstoviny se smetanovou omáčkou z nivy

Semolinové těstoviny se smetanovou omáčkou z nivy

zařazeno v: Hlavní jídla, Recepty, Těstoviny | Comments

Omáčku lze použít nejen k těmto těstovinám, ale i ke špagetám, Gnocchi a

nebo jí lze použít na přelití kuřecího masa, kde je skvělá příloha rýže.

Ingredience (2-3 porce)

250g semolinové těstoviny nebo špagety

100g niva

150g uzeného masa

1ks smetany ke šlehání 33 % (kelímek, 200 g)

1ks jarní cibulka

1ks stroužek česneku

sůl, pepř, vegeta

slunečnicový olej

Pro tento recept doporučujeme potraviny

připravuje se …

spagety_2_800x500

Postup přípravy

1.

Nejdříve ze všeho si připravíme tzv. závarek, kterého později použijeme do zahuštění omáčky. Do většího hrnečku si dáme 1,5 dl studené vody, do ní přidáme 1,5 polévkové lžíce hladké mouky, kvedlačkou rozkvedláme. Takto připravený závarek si dáme stranou do doby, než jej budeme v závěru používat na zahuštění omáčky.

2.

Dáme si vařit těstoviny. Do velkého hrnce dáme vodu, přivedeme k varu, osolíme, dáme trochu oleje, stačí pár kapek, a vhodíme těstoviny. Uvaříme dle návodu výrobce těstovin, obvykle to trvá 8 – 12 minut. Poté scedíme a necháme si zatím někde stranou.

Mezitím už se můžeme pustit do výroby omáčky. Nivu si nastrouháme najemno. Jarní cibulku nakrájíme na malá kolečka. Prolisujeme si jeden stroužek česneku.

3.

Do hlubší pánve dáme olej, ne více jak polévkovou lžíci, a rozpálíme. Do rozpáleného oleje dáme na kostičky nakrájené uzené maso a zlehka orestujeme, tak aby to pustilo šťávu a vůni. Pak přidáme do pánve jarní cibulku, zmírníme plamen, restujeme tak půl minuty.

spagety_3_800x500

4.

Následně přidáme nivu a musíme stále míchat, aby se nám niva nepřipálila, niva se pak rozteče na pánvi.

spagety_4_800x500

5.

Jakmile se niva rozteče, začneme přidávat smetanu, kterou ale přiléváme pomalu, a společně promícháváme. V závěru přidáme prolisovaný česnek (je dobré předtím z česneku vyříznout prostřední část, tzv. klíček, z důvodu jeho těžké stravitelnosti). Krátce ještě provaříme.

spagety_5_800x500

6.

Poté oheň opět zvýšíme, ale ne na prudko (jen tak, abychom přivedli omáčku k varu) a začneme pro docílení zahuštění omáčky přilévat po částech závarek (závarek, který jsme si připravili již na začátku, však nejdříve znovu rozkvedláme, jelikož nám mezitím mouka klesla na dno hrnečku). Je důležité přilévat jej po částech a řádně promíchat, abychom získali pěknou jednolitou konzistenci. Provaříme zhruba tak minutu.

spagety_6_800x500

Nyní už odstavíme z plotny. Ochutnejte, zda potřebujete přisolit, ale niva je sama o sobě slaná, takže kolikrát není ani potřeba dochutit solí (stačí opepřit, případně vegetu dle chuti).

7.

Na talíř dáme porci těstovin a polijeme omáčkou, pro ozdobu můžeme přidat navrch bazalku.


Recept pro vás připravila

Inča Kolaříková

maminka dvou malých mlsných jazýčků, vaří od svého útlého věku a miluje pikantní jídla

všechny Inčiny recepty