Vepřová plec dušená s mrkví a vařenými brambory

Vepřová plec dušená s mrkví a vařenými brambory

zařazeno v: Hlavní jídla, Recepty, Vepřové maso | Comments

Mrkev je bohatá na beta-karoten, vitamín E, D, K a vlákninu. Posiluje celý organismus. Je výborným prostředkem pro obnovení střevní mikroflóry a to zejména po delší léčbě antibiotiky.

Ingredience (3-4 porce)

250g libové vepřové plece

1ks menší cibulka

2ks brambor

1PL oleje

1ks svazek mrkve

1,5PL cukr

0,5ks citronu

4dcl vody

sůl

Na jíšku:

2PL másla

1,5PL hladké mouky

Pro tento recept doporučujeme potraviny

připravuje se …

Co se týče vepřové plece, nekupujte zabalený kus masa z obchoďáku, ale raději si kupte čerstvé maso u řezníka.

Postup přípravy

1.

Připravíme si jíšku. Na pánvi rozpustíme máslo, přidáme mouku a za stálého míchání pražíme do zlatova. Trvá to zhruba 2 – 3 minuty.

dusena_mrkev_2_800x500

2.

Hotovou jíšku přendáme do mističky na pozdější použití.

3.

Brambory oloupeme, mrkev očistíme škrabkou (jako brambory), cibuli oloupeme, maso omyjeme a nakrájíme ho na malé kostičky.

dusena_mrkev_3a_800x500

Je lepší hrubou práci (čištění, loupání, škrábání) udělat najednou. Potom se při vaření nebudeme zdržovat a hlavně máme v kuchyni pořád čisto. To je při vaření také moc důležité.

4.

Cibuli nakrájíme na kostičky, brambory překrájíme podélně (na měsíčky) a mrkev nastrouháme na struhadle na kolečka. Můžeme použít ozdobné struhadlo a s kolečky si trochu pohrát.

dusena_mrkev_4_800x500

5.

Zahřejeme v hrnci 1 PL oleje a zpěníme na něm cibulku nakrájenou na kostičky. Jen krátce, aby cibulka nebyla smažená, ale dodala masu chuť.

6.

Přidáme maso na kostičky a krátce orestujeme. Mícháme tak dlouho, dokud maso nezmění barvu (v našem případě zbělá). Přidáme asi 2 dcl vody a dusíme cca 20 min pod pokličkou na mírném plamenu do poloměkka. Dušení znamená, že maso je ve vodě ponořené asi ze 2/3 (oproti vaření, které znamená, že je vše ponořeno pod hladinou ve vodě).

dusena_mrkev_5_800x500

7.

Po dvaceti minutách přidáme do hrnce kolečka nakrájené mrkve, ještě 2 dcl vody, 1,5 polévkové lžíce cukru, šťávu z ½ citrónu, špetku soli a dusíme opět pod pokličkou tak dlouho, až bude mrkev měkká. Mrkev nemá být rozvařená, v tomto pokrmu by měla být jednotlivá kolečka mrkve pěkně rozeznatelná.

dusena_mrkev_6a_800x500

8.

Po přidání mrkve k masu si dáme vařit také nakrájené brambory do malého kastrůlku s osolenou vodou. Brambory i mrkev se vaří skoro stejnou dobu. Po uvaření brambory scedíme a naaranžujeme je na talíř do půlkruhu.

dusena_mrkev_7_800x500

9.

Maso s mrkví zahustíme 2 polévkovými lžícemi předem připravené jíšky. Provaříme za stálého míchání cca 3 minuty. Dáme na talíř k bramborám.

dusena_mrkev_8_800x500


Recept pro vás připravila

Ivča Kolaříková

vášnivá kuchařka, milovnice záhad a všeho nového, co nám život přináší

všechny Ivčiny recepty