Datlové muffiny s banánem a vlašskými ořechy

Datlové muffiny s banánem a vlašskými ořechy

zařazeno v: Dezerty, Recepty | Comments

Datlové muffiny jsou ideální chuťovkou jako svačinka či k pohoštění hostů, častokrát jsem s nimi u hostů měla úspěch. Za předpokladu, že použijete kokosový olej a nebudete ho nahrazovat máslem, pak jsou vhodné i pro vegany, jelikož v těstu není ani vajíčko ani žádný jiný živočišný produkt.

Ingredience (na formu 12 ks o velikosti košíčku 3,5 x 7 cm)

180 g vypeckovaných datlí

2 ČL sody

2 PL lněného semínka

60 g kokosového oleje (případně lze použít máslo či heru)

100 g hnědého cukru

1 ks balení vanilkového cukru

180 g polohrubé mouky

2,5 ČL kypřícího prášku (tj. 1 balení)

1 ČL sušeného zázvoru

1 – 2 hrsti vlašských ořechů

2 ks banánů

Postup přípravy

1.

Datle rozkrojíme podélně napůl a také párkrát na šířku, aby nám vznikly malé kousky.

2.

Datle si dáme do menšího hrnce (použila jsem hrnec o objemu jednoho litru). Zalijeme 300 ml vody, přidáme 1 ČL sody a promícháme. Přivedeme k varu a na mírném plamenu budeme vařit celkem asi 25 minut, průběžně budeme promíchávat.

Zpočátku používám pokličku k přivedení do varu a dále ještě prvních 5-10 minut varu (ale není to nezbytné, již jsem mnohokrát vařila i bez pokličky vůbec).

3.

Zpočátku, v prvních asi 5-10 minutách, když už se datle vaří na mírném plamenu, se bude tvořit pěna, čehož se nelekejte. Promícháváme.

4.

Směs začne postupně houstnout. Pro vaši představu obrázek pořízený asi při 15 minutě varu, kdy už je směs hustší.

5.

Mezitím, co se datle vaří, si ve hmoždíři rozdrtíme 2 PL lněného semínka (či namelete v mlýnku, máte-li). Jelikož já mám hmoždíř a nadrtit lněná semínka je trošku pracné, drtila jsem je na dvakrát, po jedné polévkové lžíci. Na obrázku ale vidíte nadrcené všechno potřebné množství, pro lepší představu.

6.

Rozdrcená lněná semínka přendáme do hrnku. Dáme si v konvici uvařit vodu a 7 lžícemi vařící vody zalijeme lněná semínka v hrnku. Prošleháme vidličkou a necháme si zatím stranou.

7.

Lněná směs mezitím, než se datle dovaří, krásně nabobtná do kašovité konzistence.

8.

Kolem 25 minuty varu už máme datlovou směs hotovou, její konzistence je hustě kašovitá, ale jsou v ní ještě i kousíčky datlí.

9.

Datlovou směs si přendáme do misky a vidličkou ještě rozmačkáme.

10.

Do směsi přidáme 60 g kokosového oleje a mícháme, dokud se nerozpustí. Nemáte-li kokosový olej, lze ho nahradit máslem či herou. Obě varianty mám odzkoušené, avšak pro chutnější výsledek preferuji a doporučuji ten kokosový olej (výsledná variace s máslem byla jaksi taksi trošku jiná, pro mě chudší, co do chutnosti).

11.

Poté přidáme připravenou lněnou směs, 100 g hnědého cukru a jedno balení vanilkového cukru. Nemáte-li hnědý cukr, můžete samozřejmě použít klasický bílý. I zde mám vyzkoušené obě varianty a musím podotknout, že s hnědým cukrem to má ve výsledku větší šmrnc.

Řekla bych, že je to díky jeho typické karamel připomínající chuti dávající výsledku větší chutnost než při použití cukru bílého. Nemluvě o tom, že hnědý cukr je zdravější než bílý.

12.

Vše v misce dobře promícháme, aby se nám ingredience spojily.

13.

Do velké mísy prosejme přes sítko 180 g polohrubé mouky.

14.

Přidáme 2,5 ČL čili jedno balení kypřícího prášku do pečiva a k tomu 1 ČL sody.

15.

K tomu 1 ČL sušeného zázvoru a vše promícháme.

16.

Jednu až dvě hrsti vlašských ořechů nasekáme či nakrájíme nožem nahrubo.

17.

Nasekané ořechy přidáme do mísy s moukou a promícháme.

18.

Oba dva banány oloupeme a nakrájíme na kostičky.

19.

Datlovou směs si znovu trochu promícháme a nalijeme do velké mísy k mouce.

20.

Přidáme i na kostičky pokrájený banán a vše spolu opatrně promícháme. Nemícháme dlouho, abychom těsto nepřemíchali, stačí pouze tak, aby nikde nebyla vidět mouka.

21.

Nyní máme těsto na muffiny již hotové a můžeme se vrhnout na plnění do formy na muffiny. V tuto dobu si už i zapínám troubu, aby se předehřála, a teplotu nastavuji na 180 stupňů.

22.

Používám formu na muffiny o velikosti, do  které mi pasují  papírové košíčky o rozměrech 3,5 x 7 cm. Mám ještě i formu na menší objem košíčků 2,5 x 6 cm, ale to mi pak vždycky zbyde těsto, proto standardně používám tuto větší formu. Formu vyložím papírovými košíčky (kupuju právě ty s označením rozměru 3,5 x 7 cm).

23.

Košíčky plním těstem tak, že si polévkovou lžící naberu těsto a nechám těsto sklouznout do košíčku.

24.

A pro sejmutí zbytku těsta ze lžíce do košíčku si pomohu stěrkou. Po naplnění každého košíčku lžící těsta pak zbylé těsto z mísy ještě rovnoměrně rozdělím do všech košíčků.

25.

Košíčky jsou naplněné a nyní je dáme do předem vyhřáté trouby na 180 stupňů a pečeme cca 25 minut.

muffiny

26.

Po uplynutí 25 minut vyndáme muffiny z trouby, položíme na mřížku a chvilinku necháme. Nenecháváme je ve formě dlouho, to by se nám tam zapařily, pouze takovou chvilku, abychom se my nespálili při jejich vyndávání. Po chvíli tedy košíčky vyndáme a položíme třeba na talíř, kde necháme úplně vychladnout.

muffiny

Pokud bychom se totiž chtěli pustit už do teplého muffinu, papírový košíček by šel špatně oddělit a těsto by mělo tendenci zůstávat přilepené na papírovém košíčku a muffin bychom si tak nevzhledně „potrhali“.

27.

Po vychladnutí jde papírový košíček z muffinu snadno sundat. Vrchní povrch těchto muffinů je vždy krásně křupavý. Pokud bychom muffiny nesnědli ještě ten den, lze je zabalit do potravinářské fólie a uchovat třeba v lednici. Vydržely mi tak i 4 dny. Zda vydrží více dní, nevím, to už totiž bývají u nás určitě snědené, kolikrát jsou snědené i ještě ten samý den.

muffiny

Muffiny můžete zkoušet i v jiné variaci. V původním receptu, který jsem našla na internetu, byly totiž místo banánů dvě hrušky, ale to jsem ještě nezkoušela. Zkoušela jsem už i s jablkem, ale variace s banány mi přišla chutnější. Zkoušela jsem dokonce i bez banánu úplně nebo i bez vlašských ořechů, a i tak byly výsledné muffiny chutné.


Recept pro vás připravila

Jířa Čechová

Veselé sluníčko razící pozitivní přístup a postoj k životu, snažíc se zkvalitňovat (nejen) svůj život prostřednictvím sebevzdělávání a osobního rozvoje.

všechny Jíři recepty