Slaný závin z listového těsta sypaný sezamovým semínkem

Slaný závin z listového těsta sypaný sezamovým semínkem

zařazeno v: Domácí párty, Předkrmy, Recepty | Comments

Tento slaný závin se hodí jako předkrm pro hosty a výhodou je, že si ho můžete připravit den předem a nebo si ho můžete udělat jen tak pro radost.

Ingredience (2 záviny)

2ks listové těsto – chlazené na pečícím papíře

2x 2PL kečupu

2x 8ks plátků šunky

2x 8ks plátků sýru eidam

2x 10ks plátků suchého salámu (vysočina)

1ks střední cibule

1ks vejce na pomazání

Sezamová semínka na posypání

Sůl, pepř, červená mletá paprika

Pro tento recept doporučujeme potraviny

připravuje se …

reklamní sdělení
Postup přípravy

1.

Listové těsto si před sebe na pečící papír rozbalíme tak, že jej rolováním zleva doprava úplně rozvineme, vznikne nám obdélníkovitý plát těsta, který je na šířku delší než na výšku. To samé uděláme vedle s druhým kusem listového těsta, jelikož budeme připravovat obě najednou.

zavin_1_800x500

 

2.

Střed těsta pomažeme 2 lžícemi kečupu. Část těsta podél horního okraje a také část podél spodního okraje necháváme čisté.

zavin_2_800x500

 

3.

Na kečup položíme plátky šunky těsně vedle sebe nebo i kousek přes sebe, tak aby se nám vešli na vymezenou část těsta.

zavin_3_800x500

 

4.

Na šunku stejným způsobem poklademe plátky sýru.

zavin_4_800x500

 

5.

Na sýr jako další vrstvu dáme kolečka suchého salámu, jedno vedle druhého, po prostředku.

zavin_5_800x500

 

6.

Půlkolečka z poloviny cibule, kterou jsme předtím oloupali a nakrájeli na tenká půlkolečka, rozprostřeme na suchý salám. Posolíme jen špetkou soli (jen mezi třemi prsty), opepříme a posypeme mletou paprikou.

zavin_6_800x500

 

reklamní sdělení

Záviny budeme rolovat či zavinovat dvěma způsoby.

PRVNÍ způsob: Dokončíme ozdobně.

Všechny ingredience jsme dávali na střed, a tak nám vznikla podél horního a podél spodního okraje „obdélníku“ prázdná místa, nenamazaná a ničím nepokladená.

7a.

Prázdné části těsta (jak spodní, tak i horní okraj těsta) nařežeme na 1,5 – 2 cm široké proužky. Pokud je potřeba, zakrojíme až do náplně (že nakrojíme zároveň se suchým těstem i kousek náplně (šunka, sýr)).

Začátek (první dva proti sobě ležící proužky zleva) dáme těsně k sobě a zmačkneme je po straně tak, aby nám vzniknul uzavřený okraj závinu, aby nám na tomto levém konci náplň nevytekla.

zavin_7_800x500

 

8.

Dále pokračujeme tak, že vždy dva protější proužky těsta „otáčíme“ či ohýbáme směrem k sobě, do středu závinu nad náplň, nad kterou je spojíme položením malé části konce jednoho proužku těsta na druhý.

Na druhém, pravém, konci závinu spojíme k sobě poslední dva protilehlé proužky opět tak, jako tomu bylo na levém začátku závinu, tedy aby nám vzniknul uzavřený okraj závinu a nevytekla náplň. Tím je závin na první způsob hotov.

zavin_8_800x500

DRUHÝ způsob: Druhý závin zatočíme klasicky.

7b.

Kratší, boční obě strany obdélníku trochu ohneme směrem dovnitř obdélníku, stačí kousek, jako je tomu na obrázku. Tím si závin krásně zakončíme a zajistíme, že nám náplň nevyteče.

Potom rolujeme těsto (těsto zavineme či zatočíme do sebe) tak, že rolování těsta provádíme ve směru „od těla pryč“. Rolování také provedeme tak, aby nám po celém zatočení zůstal konec těsta na spodní straně závinu, kterou se položí na plech, aby tento „nevzhledný konec“ závinu nebyl vidět.

zavin_9_800x500

9.

Sesuneme / přesuneme oba záviny na plech s pečicím papírem. Pokud vám to nepůjde nebo si netroufnete, můžete použít papír, na kterém jste těsto rolovali, a papír upravte tak, aby se oba záviny vešly vedle sebe na jeden plech.

Oba záviny potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme seznamovým semínkem.

zavin_10_800x500

10.

Dáme péct do předem vyhřáté trouby na 200° a pečeme do zlatova, cca 20 minut.

zavin_11_800x500

11.

Hotové záviny necháme vychladnout a až teprve poté krájíme, a to na šikmo – vypadá to lépe a každý ukrojený kousek vypadá opticky větší.

zavin_12_800x500


Recept pro vás připravila

Ivča Kolaříková

vášnivá kuchařka, milovnice záhad a všeho nového, co nám život přináší

všechny Ivčiny recepty