Domácí tavený sýr

Domácí tavený sýr

zařazeno v: Pomazánky, Recepty | Comments

Výhodou domácího taveného sýru je, že oproti průmyslově vyráběným taveným sýrům neobsahuje tavící soli, které se přidávají za účelem snadné roztíratelnosti, ale které podstatně zvyšují obsah fosforu a sodíku, což zdraví neprospívá. Je dobré si tento domácí tavený sýr připravit již den předem, než ho chceme použít. Jedná se o základ na domácí tavený sýr.

Ingredience

250g sýr gouda (45%)

1ks smetana na šlehání 33% (200g)

2dcl horké vody

 

Pro tento recept doporučujeme potraviny

připravuje se …

01

Postup přípravy

1.

Připravíme si 2 hrnce na vodní lázeň. To znamená, že hrnce musí do sebe dobře zapadat. Do spodního hrnce nalijeme vodu tak, aby se její hladina dotýkala hrnce horního.

2.

Sýr gouda si nastrouháme na struhadle nahrubo.

3.

Přivedeme k varu vodu ve vodní lázni. Když začne voda vařit, ještě počkáme asi 1 min, aby se horní hrnec pořádně nahřál.

4.

Vysypeme do hrnce připravený nastrouhaný sýr. Pod spodním hrncem udržujeme stále vodu na bodu varu a to po celou dobu přípravy taveného sýra.

5.

Hned po nasypání sýru vlijeme zároveň horkou vodu.
6.

Teď začne fáze rychlého míchání. Voda se musí se strouhaným sýrem spojit.

7.

Vznikla nám hladká hmota, bez hrudek.

08

8.

Do této hladké směsi začneme za stálého míchání pomalým litím přidávat smetanu. Opravdu pomalým, protože směs je horká a smetana studená. To znamená, že rychlým nalitím smetany by se nám všechno srazilo.

09

9.

Jakmile zapracujeme všechnu smetanu, sundáme vrchní hrnec z vodní lázně a položíme ho na vedlejší plotýnku. Ještě mícháme asi 1 min a náš domácí tavený sýr je hotový.

10

10.

Sýr přelijeme do dózičky, necháme vychladnout a dáme do lednice.

11

Na našem trhu je mnoho výrobců sýra. Český je jiný, polský i německý. Proto je možné, že při výrobě domácího sýra hned napoprvé netrefíte požadovanou konzistenci. Vůbec nic se neděje, stačí hotový sýr z dózičky vyklopit zpět do hrnce, hned nalít horkou vodu cca 0,5 dcl a na mírném ohni zahřát. To jen v případě pokud bude sýr moc tuhý.

Musíme pamatovat na to, že v našem domácí taveném sýru nemáme žádné konzervanty , takže tento sýr nám v ledničce vydrží maximálně týden. Pokud nepoužijeme celé množství sýru najednou, odkrajujeme z dózy potřebnou část sýru vždy čistým příborem, abychom dovnitř nádoby nezanesli bakterie, které by způsobily zkažení sýru.


Recept pro vás připravila

Ivča Kolaříková

vášnivá kuchařka, milovnice záhad a všeho nového, co nám život přináší

všechny Ivčiny recepty